Капітан Київ
екскурсія
15 грудня, неділя – 11:00

Єврейські історії Подолу

українською
2,5 години
350 грн
Тепла екскурсія з відвідуванням сінагоги – 1,5 години на вулиці, 1 година – в приміщенні.
Тепла екскурсія: 1,5 години на вулиці, 1 година – в приміщенні.

Прогулянка Подолом з історіями яскравих особистостей, колоритом єврейського гумору та культури і відвідуванням синагоги.

Історія життя євреїв у Києві така ж давня, як і саме місто. Навіть перша документальна згадка про нього, так званий «Київський лист» Х століття, і та написана на івриті.

Велика єврейська громада почала формуватися в Києві з середини 19-го сторіччя. Бурхливий розвиток міста в той час в чималій мірі забезпечували зусилля і капітали єврейських підприємців та фінансистів. Серед купців першої гільдії було багато євреїв і це люди, без внеску яких неможливо уявити Старий Київ. Вони брали участь у важливих благодійних, освітніх та містобудівних ініціативах, відкривали лікарні, притулки та школи для дітей, які потребували допомоги. Літератори та лікарі, вчителі та юристи не просто допомагали своєму народу, вони стали складовою київського культурного життя.

Пройшовши єврейськими адресами Подолу, ми побачимо будинки, які зберіг для нас час та дізнаємося історії їхніх мешканців. Саме тут дозволили оселятися євреям, які створили те, що ми називаємо «подільський колорит». І все це ще можна відчути, зазирнувши в старі дворики.

Ця екскурсія не тільки про видатних киян-євреїв, це заглиблення в культуру та побут. Ми побачимо, де на Подолі бейт кнессет, а де талмуд-тора. Почуємо, скільки свят випадає в місяць Тишрей, що таке хупа і для чого потрібен тфілін, як правильно заходити в будинок та як читають Тору.

Єврейський гумор та мудрість, містицизм та пророцтва, Кабала та Юдаізм, культура та освіта, дух підприємництва та благодійності складають захоплюючий коктейль цієї екскурсії завдяки харизматичному гіду Яну Приворотському.

В другій частині прогулянки ми побуваємо в найстарішій з нині діючих синагог Києва, синагозі Розенберга. Спробуємо мацу та дізнаємося, як звичаї та традиції відображають тисячолітню історію єврейського народу.
Та без Подолу Київ неможливий,
Як Святий Володимир без хреста.
Це ж вам як шматок Одеси,
Новини для преси та меморіальні місця.

Леонід Духовний
Якщо ви не гуляли єврейським Подолом, то ви не були у Києві
Деталі екскурсії
Під час екскурсії ми:
1
Дізнаємось, що таке кошер та як біблійний персонаж Шимшон-Талев став фонтаном.
2
Поговоримо про євреїв на Київських контрактах та про те, як київський банкір разом з Джеймсом Ротшильдом став кредитором Оноре-де-Бальзака.
3
Побачимо найстарішу поліцейську дільницю Києва, дізнаємось про єврейські злочини та «гоп-со-смиком» і постріл Фанні Каплан.
4
Почуємо про пророцтво катастрофи чорнобильського цадіка Тверського.
5
Відшукаємо дворик Адама і Єви з дахом з дикого винограду та поговоримо про традиції на єврейських весіллях.
6
Побачимо, де почалася історія всесвітньо відомої тютюнової компанії Davidoff.
7
Зазирнемо у дворик, про який співають: «Це ж вам як шматок Одеси» та поговоримо про пошук єврейських скарбів.
8
Дізнаємось, де «фінанси співають романси» і кого з українських євреїв зображено на грошах Ізраїлю.
9
Потрапимо в справжне «єврейське місто», де на одній вулиці з 60 будинків 24 належало євреям, та дізнаємося чому Шолом-Алейхем назвав Київ «Єгупець».
10
Побачимо «Єрусалимську сферу» в найстарішій київській синагозі.
11
Знайдемо садибу, де один єврей одночасно одягав та роздягав киян.
12
Відвідаємо Велику хоральну синагогу, дізнаємось про особливості єврейської молитви та продегустуємо мацу.
Синагога Розенберга на Подолі
Велика хоральна синагога, або синагога на Подолі — найстаріша з нині діючих київських синагог. Збудована в 1895 році архітектором Миколою Гарденіним в мавританському стилі.

Спершу її було зведено як будинок київського купця купця Габрієля-Якова Розенберга, а вже потім отримано дозвіл влади на розміщення в ній молитовного будинку. Це була необхідна хитрість, адже євреї в той час були значно обмежені в правах.

У 1929 році радянська влада закрила синагогу, передавши будівлю під клуб ремісників-кустарів. Діяльність було відновлено лише у 1945 і наступні 50 років це була єдина діюча синагога Києва. Пізніше, у 1969 році, при синагозі відкрили власну мацепекарню.

Поряд із синагогою зараз розташовані офіси Єврейської конфедерації України. Тут працює ієшива – вищий юдейський релігійний навчальний заклад. Також тут резиденція Головного раввина України.

Вартість та маршрут
350 грн

Повна вартість: 350 грн
Діти до 13 років — 300 грн, діти до 6 років — безкоштовно.
2,5 години

Тривалість екскурсії 2,5 години.

1,5 години — прогулянка
1 година — у приміщенні
МОВА

Проводиться українською мовою
ДЕ?

Біля фонтану «Самсон» на Контрактовій площі.
Проводить екскурсію
Ян Приворотський
Неймовірна людина, знаний та шанований як у єврейському світі Києва, так і колі київських інтелектуалів — історик, гід, викладач, гравець вищої ліги ігор «Що? Де? Коли?» та «Брейн-ринг», з феноменальною пам’яттю та енциклопедичними знаннями.

Працював прес-аташе в посольстві Ізраїлю та розповідав про наше місто першим особам держав. Проводить екскурсії в 69 містах 12 країн, але каже, що «моя душа Києві, а сердце в Єрусалимі». Гід з яскравою харизмою, який здатен переказати навіть телефонну книгу так, щоб це було пізнавально та цікаво.

Глибоко знайомий з релігією та історією свого народу, він, як ніхто інший, може передати яскравість та колорит єврейського Києва.

Місце зустрічі
Біля фонтану «Самсон» на Контрактовій площі, Контрактова площа, 1.

Завершення
Київська велика хоральна синагога,
вул. Щекавицька, 29.
Про нас пишуть

    Всі екскурсії

      ЗАПРОШУЄМО
      У МАНДРІВКУ, ЩО ЗАХОПЛЮЄ З ПЕРШОГО КРОКУ!