Капітан Київ
екскурсія
26 січня, неділя – 11:00 та 16 лютого, неділя – 11:00

Шалом, Києве, та синагога Бродського

українською
2,5 години
450 грн
Тепла екскурсія з відвідуванням Центральної синагоги та музею Шолом-Алейхема – 1 година на вулиці, 1,5 години – в приміщенні.
Тепла екскурсія: 1 година на вулиці, 1,5 години – в приміщенні.

Прогулянка кварталами навколо Бессарабського ринку та відвідування Центральної синагоги з історіями видатних киян, сповнена єврейської мудрості та гумору.

Київ завжди був мультикультурним містом і однією з невід’ємних його частин була єврейська громада. Хоча її історія має як світлі, так і трагічні періоди, та євреї зробили багато для розбудови Старого Києва. Кінець 19-го — початок 20-го століття — це період бурхливого розвитку міста і підприємці-євреї грали в цьому далеко не останню роль. «Цукрові королі» Лазар та Лев Бродські, «король підрядників» Лев Гінзбург, транспортний магнат Давид Марголін та багато інших, чиї капітали сприяли появі багатьох знакових для Києва будівель та установ, розвитку освіти та благочинства.

Ми прогуляємося кварталами поряд з Бесарабською площею, зазирнемо у затишні дворики, поговоримо про видатних киян, які зробили помітний внесок в єврейську, українську та світову культури та, навіть більше того, впливали на долю світу.

Єврейська мудрість та підприємливість, оптимізм та гумор відомі всім і ми сповна відчуємо цей колорит завдяки харизматичному гіду Яну Приворотському.

Під час екскурсії ми відвідаємо Центральну синагогу, так звану Синагогу Бродського, та музей Шолом-Алейхема.
Жодна письменницька фантазія не створить того, що може відбутись в реальному житті.

Шолом-Алейхем
ЄВРЕЙСЬКІ АДРЕСИ КИЄВА
Деталі екскурсії
Під час екскурсії ми:
1
Дізнаємося, як «цукровий король» Лазар Бродський навчився завжди вигравати в казино.
2
Побуваємо в дворику, де жила родина Голди Меїр, однієї із засновниць держави Ізраїль.
3
Дізнаємося, хто такі «бессараби» та завдяки чому в Києві з’явився знаменитий критий ринок.
4
Побачимо унікальний макет єврейського містечка, дізнаємося яким було життя в штетлах та чому Шолом-Алейхем називав Київ «Єгупець».
5
Дізнаємося, завдяки яким хитрощам, було збудовано Синагогу Бродського та побачимо золотий ключ, яким її було відкрито в 1898 році.
6
Побуваємо на вулиці, по якій колись проходила межа осілості для євреїв.
7
Дізнаємося найдавніше відоме ім’я київського єврея та його трагічну історію, яка зараз стала важливим історичним документом про Київ.
8
Побачимо, де знаходилася купецька синагога та дізнаємося, як вона перетворилася на кінотеатр.
9
Почуємо історію найгучнішого політичного вбивства початку 20-го сторіччя.
Синагога Бродського
Центральна синагога на вулиці Шота Руставелі збудована коштом відомого київського підприємця Лазаря Бродського за проектом архітектора Георгія Шлейфера в 1898 році.

Газета «Киянин» писала тоді так: «Велика кам’яна будівля нової молитовні, звернена фронтом на Мало-Васильківську вулицю, збудована у романському стилі у формі базиліки. Великий високий зал молитовні, багато оздоблений у тому ж романському стилі, має по боках балкони, окреме приміщення для жінок і кімнату для здійснення шлюбного обряду. Перед залом молитовні облаштовані передня та бічна кімнати, де поставлені вішалки. З цих бокових кімнат ведуть сходи на балкони. Вівтар молитовні, як і лавки для тих, хто молиться, горіховий».

Далі у будівлі була довга та складна історія. В 1926 році її перетворили на клуб єврейських ремісників, потім це були бібліотека та різні театри. З 1955 і аж до 1997 року в ній працював Театр ляльок. Декілька реконструкцій істотно змінили вигляд споруди — був добудований фасад та перебудований другий поверх, повністю вилучено всю релігійну символіку.

Перше після тривалої перерви святкове суботнє богослужіння у синагозі Бродського відбулося 5 грудня 1992 р. Така можливість зʼявилася після виходу указу про повернення культових споруд вірянам. Деякий час Театр ляльок та єврейська громада спільно використовували приміщення, а 1997-го будівля остаточно повернула своє релігійне призначення.
Музей Шолом-Алейхема
Музей, присвячений життю і творчості відомого українського єврейського письменника Шолом-Алейхема, твори якого перекладені 64 мовами світу. Більшу частину свого життя письменник прожив в Україні.

У квартирі на Великій Васильківській, 5 (саме тут розташовано Музей) Шолом-Алейхем жив з 1896 до середини 1903 року. Це був найкращий час його письменницького життя. Тут він написав «Менахем-Мендла», «В маленькому світі маленьких людей», «Нову Касрилівку» («Весь Бердичів»), деякі новели з «Тевье-молочара».

Київ відіграв у житті письменника величезну роль: тут він формувався, мужнів і як особистість і як письменник. «Київ — це моє місто… Те, що я не можу бути в Києві, навіює на мене журбу», писав він в 1908 році з Італії.

Експозиція Музею — розповідь про життя і творчість видатного письменника, а також можливість долучитися до духовної і матеріальної культури єврейського народу. Колекція включає цінні єврейські предмети культу та предмети традиційного єврейського побуту. Родзинкою музею є також унікальний макет єврейського містечка.
Вартість та маршрут
450 грн

Повна вартість: 450 грн
Діти до 13 років — 400 грн, діти до 6 років — безкоштовно.
2,5 години

Тривалість екскурсії 2,5 години.

1 година — на вулиці,
1,5 години — у приміщенні.
МОВА

Проводиться українською мовою
ДЕ?

Біля входу до магазину NOVUS на Бессарабському ринку.

Бессарабська площа, 2, Бессарабський ринок, вхід зі сторони Хрещатика.

Проводить екскурсію
Ян Приворотський
Неймовірна людина, знаний та шанований як у єврейському світі Києва, так і колі київських інтелектуалів — історик, гід, викладач, гравець вищої ліги ігор «Що? Де? Коли?» та «Брейн-ринг», з феноменальною пам’яттю та енциклопедичними знаннями.

Працював прес-аташе в посольстві Ізраїлю та розповідав про наше місто першим особам держав. Проводить екскурсії в 69 містах 12 країн, але каже, що «моя душа Києві, а сердце в Єрусалимі». Гід з яскравою харизмою, який здатен переказати навіть телефонну книгу так, щоб це було пізнавально та цікаво.

Глибоко знайомий з релігією та історією свого народу, він, як ніхто інший, може передати яскравість та колорит єврейського Києва.

Місце зустрічі
Біля входу до магазину NOVUS на Бессарабському ринку.

Бессарабська площа, 2, Бессарабський ринок, вхід зі сторони Хрещатика.

Завершення
Пам'ятник Шолом-Алейхему, вулиця Рогнідинська, 3.
Про нас пишуть

    Всі екскурсії

      ЗАПРОШУЄМО
      У МАНДРІВКУ, ЩО ЗАХОПЛЮЄ З ПЕРШОГО КРОКУ!