Ім'я Юлії Смілянської знане та шановане як у єврейському світі Києва, так і в колі тих, хто цікавиться історією міста, — києвознавиця, гідеса, дослідниця історії українського єврейства, директор Інституту юдаїки. Автор кількох книг та багатьох статей про Київ та його мешканців.
На лекції ми поговоримо про видатних киян-євреїв, доробок яких став надбанням людства в науці, мистецтві, політиці. У якій би сфері ми не шукали величні імена — усюди знайдеться яскравий київський слід.
Тут минули перші роки Голди Меїр, «залізної леді» Ізраїлю, яка стане прем’єр-міністром й ухвалюватиме рішення, що змінюють хід історії. Саме в Києві сформувався як музикант піаніст Володимир Горовиць, володар 25 премій «Греммі», музика якого ламала кордони й звучала в найвідоміших залах світу. Шолом-Алейхем провів тут найплідніші роки свого життя, ставши класиком літератури на ідиші та змусивши це місто сміятися крізь сльози.
В Києві народився Ефраїм Кацир, видатний біофізик, 5-й президент Ізраїлю, що досяг вершин, як в політиці, так і в науці. Олексій Каплер, син відомого київського кравця, обрав не голку й нитку, а камеру та сцену, залишивши потужний слід у мистецтві. Ісаак Бабель, творець літературного колориту Одеси, занотував у своїх оповіданнях ритм міста — жорсткий, іронічний, сповнений несподіваних поворотів.
Давид Гофштейн, Бер Борохов, Соломон Вовсі (Міхоелс), Макс Мандельштам, Ісак Рабінович, Надія Мандельштам — митці, письменники, політичні діячі. Всі вони вплітали свої історії у багатобарвне полотно світової культури, додаючи йому унікальні київські візерунки.