Капітан Київ
Лекція Юлії Смілянської

Євреї Києва, які змінили світ

жива зустріч
2 години
500 грн
Ім'я Юлії Смілянської знане та шановане як у єврейському світі Києва, так і в колі тих, хто цікавиться історією міста, — києвознавиця, гідеса, дослідниця історії українського єврейства, директор Інституту юдаїки. Автор кількох книг та багатьох статей про Київ та його мешканців.

На лекції ми поговоримо про видатних киян-євреїв, доробок яких став надбанням людства в науці, мистецтві, політиці. У якій би сфері ми не шукали величні імена — усюди знайдеться яскравий київський слід.

Тут минули перші роки Голди Меїр, «залізної леді» Ізраїлю, яка стане прем’єр-міністром й ухвалюватиме рішення, що змінюють хід історії. Саме в Києві сформувався як музикант піаніст Володимир Горовиць, володар 25 премій «Греммі», музика якого ламала кордони й звучала в найвідоміших залах світу. Шолом-Алейхем провів тут найплідніші роки свого життя, ставши класиком літератури на ідиші та змусивши це місто сміятися крізь сльози.

В Києві народився Ефраїм Кацир, видатний біофізик, 5-й президент Ізраїлю, що досяг вершин, як в політиці, так і в науці. Олексій Каплер, син відомого київського кравця, обрав не голку й нитку, а камеру та сцену, залишивши потужний слід у мистецтві. Ісаак Бабель, творець літературного колориту Одеси, занотував у своїх оповіданнях ритм міста — жорсткий, іронічний, сповнений несподіваних поворотів.

Давид Гофштейн, Бер Борохов, Соломон Вовсі (Міхоелс), Макс Мандельштам, Ісак Рабінович, Надія Мандельштам — митці, письменники, політичні діячі. Всі вони вплітали свої історії у багатобарвне полотно світової культури, додаючи йому унікальні київські візерунки.

Песимізм – це розкіш, яку євреї не можуть собі дозволити.

Голда Меїр
не пропустіть можливість почути унікальні історії
Деталі лекції
Поговоримо про відомих представників світової культури
1
Голда Меїр — «залізна леді» Ізраїлю. Дівчинка з Києва, що стала однією з найвідоміших жінок-політиків світу. Вона підписувала Декларацію незалежності Ізраїлю та очолювала уряд молодої держави.
2
Ефраїм Кацир — науковець, що став президентом. Видатний біофізик, четвертий президент Ізраїлю, киянин, чия історія життя варта не лише наукових досліджень, а й захопливих серіалів.
3
Шолом-Алейхем — єврейський Марк Твен чи навпаки? Коли письменник прибув до Америки, газети писали: «До нас завітав єврейський Марк Твен!» На що Марк Твен відповів: «Ну що ви, це я – американський Шолом-Алейхем!» Чверть століття життя автора Тев’є-молочника була пов’язана з Києвом. Саме завдяки йому місто стало символом народження літератури на ідиш.
4
Володимир Горовиць — «останній романтик» музики, «король піаністів», який зачарував світ своєю грою. Якось він сказав: «Мій Бог, я з Києва, і я покажу, на що я здатен!». В короткому підсумку — медаль Свободи та 25 премій «Греммі». Авторкою було опрацьовано багато унікальних документів з київських архівів, пов’язаних з Володимиром та його родиною, з якими ми познайомимося на лекції.
5
Олексій Каплер — режисер, що обрав сцену замість ательє. Син відомого київського кравця, який обрав не голку й нитку, а камеру та сцену. Закоханий у театр, він став актором і режисером, залишивши свій слід у кінематографі. Про його київські роки поговоримо на лекції.

6
Ісаак Бабель – майстер короткої прози, що створив літературний колорит Одеси. Письменник народився саме там, але деякий час прожив в Києві та відобразив цей період в своїх творах. Його гострі, іронічні й реалістичні твори принесли йому світову славу.
7
Давид Гофштейн — один із найвизначніших єврейських поетів ХХ століття, народжений у Києві. Його творчість була наповнена любов’ю до рідного міста, єврейських традицій та відчуттям справедливості. Він залишив у поезії сліди міста, яке надихало, визначало й ніколи не відпускало тих, хто колись називав його своїм.
8
Бер Борохов, Макс Мандельштам, Соломон Вовсі (Міхоелс), Ісак Рабінович, Надія Мандельштам — митці, письменники, політичні діячі. Всі вони вплітали свої історії у багатобарвне полотно світової культури, додаючи йому унікальні київські візерунки.
Місце та час
500 грн

Вартість участі: 500 грн

Офлайн-зустріч. У кожного буде можливість поставити запитання спікеру.
19 березня 18:00

19 березня, середа 18:00

Тривалість лекції: 2 години.
Лектор

Юлія Смілянська
Директор Інституту юдаїки, києвознавиця, гідеса.
Більше 40 років досліджує історію Києва. Останні 25 років займається історією українського єврейства.
Локація

Кав’ярня-клуб «Купідон»,
вул. Євгена Чикаленка, 1-3,
спуститися по сходах на -1 поверх.

Подивитися на карті


Проводить лекцію
Юлія Смілянська
Директор Інституту юдаїки, києвознавиця, гідеса.
Більше 40 років досліджує історію Києва. Останні 25 років займається історією українського єврейства.

Автор кількох книг та багатьох статей про Київ та його мешканців. Серед них «Київська симфонія Володимира Горовиця» (разом з Ю.Зільберманом), «Шлях до мрії. Роль євреїв України в створенні Держави Ізраїль», «Мандри в просторі та часі. Подорож єврейськими місцями України» тощо.

Facebook.com/iuliia.smilianska
Кав’ярня-клуб «Купідон»,
вул. Євгена Чикаленка, 1-3,
спуститися по сходах на -1 поверх.

Не пропустіть можливість почути унікальні історії!