Капітан Київ
історія та стікерпак
до 25-річчя гривні

9 друзів Лесі

від Великого до Вернадського
Присвячено 25-й річниці введення гривні

Розпочати гру!
Дізнайтесь цікаві факти про гривню, безкоштовно отримайте друкований тематичний стікерпак, відвідайте інтерактивну екскурсію про гроші та замовляйте дизайнерську футболку, яка заряджена на фінансовий успіх!

9 друзів Лесі розкривають секретний код гривні
2 вересня виповнюється 25 років українській гривні. Саме цього дня, в 1996 році вона офіційно вийшла в обіг.
Ми зібрали всі номінали банкнот та наділили їх людськими рисами. Кожен з них — справжній герой. Їх братство називають «9 друзів Лесі», адже 200-гривнева купюра єдина, що має жіноче обличчя.

Часто буває так, що коли збираються друзі й починається душевна розмова, то кожен розповідає історію — не обов’язково про себе, але обов’язково цікаву.

Ці історії, зібрані разом, розкриють таємницю — «Секретний Код Гривні»!

1 UAH

aka «Гривня сотку береже»
Старша, ніж здається

Почнемо знайомство? Я — 1 гривня, Володимир aka «Гривня сотку береже». Леся та друзі називають мене батьком, бо без мене їх не було б.

Моя назва (як і всіх моїх побратимів) «гривня» походить від старослов’янського «гривна». За часів Київської Русі це слово позначало нашийну прикрасу.

На мені зображений портрет Володимира Великого. Саме він започаткував карбування власної валюти, златників та срібників. Ці монети – перші державні документи, що зберегли зображення тризуба – знака київських князів.

Георгій Нарбут, проєктуючи у 1918 році ескіз купюри у 100 карбованців, звернув увагу на тризуб як знак, характерний для найдавніших національних грошей України — злотників та срібняків князя Володимира, і вмонтував його до композиції ескізу. І вже після цього мій знак було взято за основу Державного Герба України.

2 UAH

aka «Двушка»
Більше, ніж долар

Я — Ярик-двушка. Сьогодні без своїх друзів-гривень я майже нічого не вартий. А колись був дорожчий за долар!

Пам’ятаю, ніби це було вчора: 25 серпня, 1996 рік, Президент Леонід Кучма оголошує Указ про проведення грошової реформи, ми, гривні, стаємо національною валютою України.

15 днів проходив обмін грошей: 1 гривню обмінювали на 100 тисяч купонокарбованців, а за мене давали усі 200 тисяч. Ми були дуже цінними. А долар тоді коштував менше мого номіналу — 1,76 грн. І я тримав цю планку довго!

З 2 по 16 вересня 1996 року було перераховано у гривні ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ та організацій, а також вклади громадян. А після 16 вересня гривня стала єдиним законним засобом платежу на території України.

5 UAH

aka «П'ятірка»
Нас могло бути більше

Я — Богдан, але друзі звуть мене «П’ятірка». Зараз нас 10 номіналів банкнот, а могло б бути більше — я мав би ще двох побратимів: старшого та молодшого.

Під час обговорення номіналів майбутньої валюти, висувалась пропозиція щодо запровадження 3 та 25 гривень. Але вона була відхилена.

У 1996 році, під час проведення грошової реформи, Національний банк України ввів банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень. Банкноти більшого номіналу з'явилися пізніше. Лесю, 200 гривень, ввели в обіг у 2001 році. 500 гривень aka «П’ятихат» з’явилась у 2006, а «Косар», 1000 гривень, — у 2019.

10 UAH

aka «Червінець»
Мазепа я, чи Орлик?

Я сам не знаю точно, хто я. Часто чую, що схожий на Пилипа Орлика, але ж на мені зображений Іван Мазепа!

Зі слів автора дизайну перших купюр Василя Лопати, в квітні 1991 року відомих художників УРСР запросили для участі в розробці ескізів нової української валюти. На банкноті в 10 гривень було вирішено зобразити гетьмана Івана Мазепу

Але щось пішло не так. У результаті, зобразили портрет, який більше нагадує Пилипа Орлика. Кажуть, що тоді до стосу паперів з ескізами нового портрета Мазепи потрапили зображення Пилипа Орлика, а Національний банк затвердив їх, не ознайомившись з малюнками.

20 UAH

aka «Все за 20 гривень»
Зв’язок з закордоном

Я маю закордонне коріння. Так само, як і мої побратими. Бо перші банкноти, за дизайном художників Василя Лопати й Бориса Максимова, надруковані у Канаді та Великобританії.

У 1992 році обладнання для друку грошей Україна не мала, тож щойно призначений послом в Канаді Левко Лук'яненко попросив про допомогу діаспору. Як наслідок, перші гривні за часів незалежності України були надруковані в Канаді компанією Canadian Bank Note Company.

З 1994 банкноти почали друкувати на Монетному дворі у Києві. Сьогодні українська валюта створюється тільки тут. А спеціальний захищений папір для неї виготовляється на єдиній фабриці банкнотного паперу, що розташована в місті Малин, Житомирської області.

Для створення гривень використовується справжній український матеріал — бавовна, а в склад банкноти номіналом 1000 гривень додається 15-20% льону.

50 UAH

aka «Полтос»
Я вигадав гривню, але так і не надрукував її.

Я, Михайло Грушевський — таємний масон, але тсссс, про це нікому, ні слова. Пишу закони, чудово знаю історію.

Грушевський ініціював створення окремої валюти для незалежної держави — УНР. Після її проголошення у листопаді 1917, 1 січня 1918 року Українська Центральна Рада ухвалила тимчасовий Закон про випуск державних кредитних білетів УНР, згідно з яким «кредитні білети випускаються у карбованцях». Їх друкували у типографії Василя Кульженка, що знаходилась на вулиці Прорізній в Києві.

А вже 1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила Закон «Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів», яким було запроваджено нову грошову одиницю — гривню, яка поділялася на 100 «шагів» і дорівнювала 1/2 карбованця.

На жаль, стати «батьком» української гривні Михайло Грушевський не встиг, у квітні 1918 до влади прийшов гетьман Павло Скоропадський. Вже за його замовленням урядова друкарня в Берліні надрукувала купюри номіналом 2, 10, 100 і 500 гривень.

100 UAH

aka «Сотка»
Мені тринадцятий минало. Я пас ягнята за селом...

Я розповім про моїх менших побратимів, — наші соті частки, — копійки.

При проведенні грошової реформи в 1992-1996 роках розглядалися різні варіанти назви розмінної монети — копійка, шаг, різан, сотий. Зупинилися на «копійці», хоча назва «шаг» була б, мабуть, найбільш історично виправданою.

У 1918 році тогочасна українська влада не мала можливості карбувати монети, тому була вимушена їх чимось замінити. Так 8 липня 1918 року у часи правління Скоропадського в обіг була випущена розмінна монета у вигляді марок — «шагів».

Ці крихітні марки розміром 25х30 мм (номіналом у 10, 20, 30, 40 і 50 шагів), надруковані в Києві, народ прозвав «метеликами», адже клаптики паперу дуже часто здувало вітром. На їхньому звороті писали, що вони «ходять на рівні з дзвінкою монетою».

200 UAH

aka «Леся»
Найкрасивіша серед найкращих

Єдина жінка у компанії, символ гендерної рівності та жіночої сили.

Існує міф, що у 2008 році я була визнана найкрасивішою на конкурсі краси серед купюр, який проводила комісія з естетики Міжнародного фінансового банку. Але це — фейк! Насправді такого конкурсу не існує, як і «комісії з естетики» — усе це вигадка, яку поширили ще у 2013 році журналісти деяких ЗМІ.

Насправді ж українські купюри часто входять в число номінантів престижного міжнародного конкурсу «Banknote of the Year», який проводить Міжнародне товариство банкнот.

200 гривень були номінантами у 2007 та 2020 роках, 100 гривень номінувалися у 2015 році, 500 — у 2016, 1000 грн — у 2019. Вірю, що всі мої нагороди ще попереду, адже я — найкрасивіша!

500 UAH

aka «П'ятихат»
Рука масонів на українських грошах

Масони — навколо них ходить багато чуток, таємниць і теорій змов. І на першому моєму вбранні, банкноті, яка була випущена в обіг в 2006 році був зображений масонский знак.

Одним з найвідоміших масонських символів є «Всевидяче око». Схожий символ існує і на моїй купюрі. Нацбанк виступив тоді з заявою, що насправді це «піфагорів трикутник», в який Григорій Сковорода нібито вкладав глибокий філософський зміст.

Дивно, що на мені зобразили саме Сковороду, адже його життєва філософія була побудована на запереченні матеріальних цінностей, слави та розкоші — усього того, що символізують гроші. «Світ ловив мене, але не впіймав», — говорив філософ.

Міф про таємну змову масонів — найживучіших у масовій культурі. І саме ця живучість ріднить мене з масонами, адже я найстійкіша серед усіх своїх побратимів. Банкноти мого номіналу живуть найдовше, у порівнянні з усіма іншими.

1000 UAH

aka «Косар»
Розпізнати підробку

За даними НБУ моя банкнота зразка 2019 року відноситься до найбільш захищених від підробок. Я маю посилений рівень захисту від підробки — понад 20 елементів захисту в кожній банкноті.

На сторожі мого захисту стоять: друк на спеціальному банкнотному папері, сучасні оптико-змінні елементи захисту — «віконна» захисна стрічка і елемент SPARK з кінетичними ефектами руху фонового зображення і зміни кольору.

А от найбільше підробок, за даними Нацбанку, серед банкнот номіналом у 100 та 500 грн. То ж будьте пильні, перевіряйте кожну!


Найнапруженіший момент — час розгадки секретного коду гривні!
Даємо підказку: «В єдності — наша сила, ми сильні, коли ми разом». Так і побратими-гривні, Леся та її 9 друзів збираються разом.

Готові до розгадки?
Зачекайте хвилинку!
Не поспішайте тиснути на кнопку. Загадайте бажання, адже цей код відкриє вам шлях до фінансового успіху.

Порахуйте до 10, уявіть кожного з «Друзів Лесі» та спробуйте відгадати самі ;-)
1888 —
секретний
код
гривні!

Сила — в єдності!

1 + 2 + 5 + 10 + 20 + 50 + 100 + 200 + 500 + 1000 = 1888.


1888 — секретний код гривні!


Нехай в кожного з вас в гаманці буде щонайменше «9 друзів Лесі» і сама вона на додачу ;-)

Інтерактивна екскурсія «Гроші, банки та двори»
«Гроші, банки та двори» — це справжній інтелектуальний блокбастер у форматі екскурсії, під час якого не лише можна дізнатися про долю київських капіталів, а і самому знайти, виграти, заробити та витратити гроші.
18 вересня • 16:00


Субота, українською мовою, 2,5 години.
350 грн

Футболки «Код гривні» та «9 друзів Лесі»
Біла або чорна
888
грн.
1888
грн.
СТІКЕРПАК
«9 друзів Лесі»
Кожен з вас може отримати тематичний стікерпак, що привертає гроші, абсолютно безкоштовно!

Ми надішлемо стікерпаки поштою, в залежності від дати заяви, 10 та 16 вересня.
В офісі «Капітан Київ» стікерпак можна отримати, починаючи з 10 вересня, по буднях, з 10 до 18 години.
Адреса: Київ, вул. Олександра Довженко, 3, коворкінг «САД». Мапа.
0 шт
Лишилося стікерпаків
0 із 300
Медіа про проект
    Партнери проекту